Šta sve može Blender?
Ako volite da gledate animirane filmove, onda ste svakako primetili da se danas većina njih pravi pomoću računara. Bilo da se radi o video montaži, specijalnim efektima u filmovima, ili pravljenju likova i okruženja u kojem će se ti likovi naći, današnje filmadžije ne mogu da zamisle svoj posao bez računara i nekog programa za 3D modeliranje. Postoji mnogo programa koji mogu da posluže za stvaranje i animiranje 3D modela, i obično su veoma skupi. Međutim, postoje i besplatni programi kao što je Blender.
Tvorac Blendera je Ton Rosendal (Ton Roosendaal). Rosendal je napravio Blender krajem devedesetih godina prošlog veka, za holandski studio Neo Geo. U septembru 2002. godine, Ton Rosendal je odlučio da Blender pretvori u open-source program. Na taj način, Blender je postao potpuno besplatan i dostupan svima, a o njegovom daljem razvoju starali su se svi korisnici interneta koji su to želeli. Upravo je ta otvorenost Blendera doprinela njegovom pretvaranju u ozbiljan program, koji su, pored običnih korisnika, koristile i velike filmske kompanije, poput Sonija (za delove filma Spajdermen 2). Pored njih, Blender je koristila i američka svemirska agencija, NASA, za pravljenje 3D modela svemirskih letelica.
Blender je program koji ne zauzima mnogo mesta na hard disku, i koji možete da preuzmete sa zvaničnog sajta. Ovaj program možete da koristite za pravljenje realističnih 3D modela i slika na osnovu njih, a ako vam je dostupan 3D štampač, svoje 3D modele možete i da odštampate, i vidite kako izgledaju uživo. Takođe, Blender može da se koristi za izradu 3D animacija i video introa, pravljenje igara, i video montažu. Pošto 3D modeliranje predstavlja hobi koji je veoma zabavan, ali i zahteva mnogo strpljenja i vremena, postoje korisnici Blendera koji se bave samo izradom modela. S druge strane, postoje i oni korisnici koji vole da prave introe, pa se posvećuju samo tome. Pored njih, postoje i ljudi koji koriste Blender za pravljenje animiranih filmova.
Na internetu postoji mnogo tutorijala na engleskom jeziku, iz kojih možete da naučite da pravite svoje 3D modele u Blenderu. Ako vam engleski jezik nije jača strana, ili jednostavno više volite da učite uživo, uvek možete da dođete u Smile školicu, gde ćemo vas naučiti kako da radite u Blenderu.
Za kraj, posetite galeriju sajta blenderartists.org, i pogledajte kakvi sve modeli mogu da se naprave u Blenderu. Da li biste primetili da se radi o 3D modelima da vam nismo rekli?