Programi za specijalne efekte

Snimak ekrana video klipa Cycles Demoreel 2015

Programi za specijalne efekte

I vrapci na grani znaju da se u završnim radovima na svakom filmu, seriji, i reklami koriste računari. Ponekad je reč o jednostavnom uklapanju snimljenih scena, obradi zvuka, ili popravci boja i osvetljenja, a ponekad o dodavanju vizuelnih efekata od kojih zastaje dah. Ono što šira publika ne zna, je to koji se programi koriste u te svrhe. Danas vam predstavljamo neke od alata, koje koriste profesionalci.

After Effects

Adobe After Effects logo

Ako bismo ovaj program morali da predstavimo u jednoj rečenici, rekli bismo sledeće. Ono što je Photoshop za statične slike, to je After Effects za pokretne slike (tj, video). Ako ste imali prilike da radite u Photoshopu, prepoznaćete neke od opcija koje vam nudi After Effects – zamena boje, uklanjanje pozadine, primena filtera i blend modova, i slično. Pored toga, postoji mnogo dodataka (plugins) za After Effects koji mogu da vam olakšaju i ubrzaju rad.

After Effects nije previše zahtevan, kad je reč o jednostavnijim montažama i efektima. Da biste ga pokrenuli, potrebno je da u računaru imate bar 4 GB RAM, i 64-bitni sistem. Sedmodnevnu demo verziju možete da preuzmete sa zvaničnog sajta.

Nuke

Foundry Nuke logoNuke predstavlja veoma moćan alat koji se koristi u nekim od najvećih svetskih studija, kao što su Walt Disney Studios, DreamWorks, Industrial Light & Magic, i drugi. Ono što razlikuje Nuke od After Effectsa jeste korišćenje nodova za dodavanje efekata. Veliki plus mu je i to što ima i potpuno besplatnu verziju, koju možete da koristite za učenje specijalnih efekata. Na zvaničnom Vimeo kanalu ovog programa, možete da pronađete i jednostavne tutorijale koji će vam pomoći da načinite svoje prve korake. I, ne bojte se. Nema veze s pravim nuklearkama.

Za razliku od After Effectsa, za Nuke će vam biti potrebno bar 8 GB RAM. S druge strane, Nuke će raditi i na 32-bitnim sistemima, koji imaju grafičku kartu sa najmanje 512 MB RAM. Imajte na umu da je ovo donja granica. Za optimalne rezultate će vam ipak biti potrebna nešto ozbiljnija konfiguracija.

Fusion

Blackmagic Fusion Logo

Još jedan alat profesionalaca, Fusion takođe koristi sistem nodova za dodavanje efekata. Da biste videli da se radi o ozbiljnom alatu, dovoljno je da pogledate listu filmova čiji su specijalni efekti pravljeni u ovom programu. Međutim, pre nego što požurite da preuzmete ovaj program, vodite računa o sistemskoj zahtevnosti. O ozbiljnosti Fusiona govori i sistemska zahtevnost. Da biste uopšte mogli da pokrenete Fusion, u vašem računaru će morati da bude Core i7 procesor, grafička karta sa 2GB memorije, 16 GB radne memorije.

Ako vaš računar ispunjava uslove koje smo naveli, posetite zvanični sajt, jer, kao i Nuke, i Fusion dolazi u besplatnoj i komercijalnoj verziji (skrolujte do dna zvanične strane – deo Choose From Two Models – i odaberite Free).

Houdini

SideFX Houdini Logo

predstavlja kompletan paket za 3D produkciju. Pomoću njega možete da pravite 3D modele, animirate ih, dodajete particle efekte, simulirate fluide, uklapate žive snimke sa kompjuterski generisanim snimcima, i još mnogo toga. Pored toga, ono što napravite u Houdiniju, možete da učitate u druge programe, poput Maye, Unity editora, Unreal editora, Cinema 4D, i drugih.

Houdini se nudi u nekoliko verzija – za sve one koji bi da krenu sa učenjem, postoji . Naravno, ne poseduje sve mogućnosti koje imaju druge verzije programa, ali je za učenje i pravljenje profesionalnih montaža, i ona sasvim dovoljna.

Što se tiče sistemske zahtevnosti, biće vam potrebno najmanje 4GB RAM (8, ako želite da radite sa simulacijama fluida / tečnosti), 64-bitni Quad Core procesor, grafičku kartu (koja se nalazi na ) koja ima bar 2 GB memorije.

Maya

Autodesk Maya Logo

Svako ko je makar istraživao 3D modeliranje, čuo je za Mayu. Primene su mnogostruke – 3D aplikacije, video igre, animirani i igrani filmovi, reklame. Ako ste do sad imali prilike da radite u Blenderu ili Cinema 4D, neće vam biti nepoznati interfejs i terminologija koju koristi Maya.

Da biste mogli nesmetano da koristite Mayu, zvanični sajt preporučuje da imate 16 i više GB RAM, jednu od podržanih grafičkih karti, i 64-bitni procesor.

I Maya ima svoju besplatnu verziju. Ako ste student, samo napravite besplatan nalog na zvaničnom sajtu, i možete da preuzmete potpuno besplatnu verziju Maye.

Pored ovih, postoje i drugi programi koje možete da koristite za dodavanje specijalnih efekata – Cinema 4D, Mistika, Blender, i mnogi drugi. Na vama je da pogledate šta je to što može da se napravi u svakom od njih, kako im izgleda interfejs, i da li mogu da se pronađu dobri tutorijali iz kojih možete da učite. :)

Izvor naslovne slike: YouTube screenshot