Programabilni roboti
Na našem blogu smo vam predstavili nekoliko načina da započnete sa učenjem programiranja. Danas vam predstavljamo još jedan, malo drugačiji način da naučite da programirate. Ako vam je programiranje igara i aplikacija nije mnogo zanimljivo, šta kažete na to da se okušate u programiranju robota?
Prvi korak je nabavka robota. Do njih možete da dođete na nekoliko načina. Recimo, možete da ih napravite, što nije tako jednostavno, ako se ranije niste bavili elektronikom. Drugi način bi bio da nabavite neki od mnoštva kompleta. Dobra strana rada sa kompletima je ta što su neki složeniji koraci (priprema robota za prijem vašeg programa, na primer) već urađeni. Vaš zadatak je samo da robota pravilno programirate.
Pogledajte sa kojim to kompletima možete da naučite da sklapate i programirate svoje robote.
mBot
Ovaj komplet nije bez razloga na prvom mestu – skoro svaka osnovna škola u Srbiji u okviru nastave informatike koristi ove robote. Zašto? Sastavljanje ovih robota je relativno jednostavno, a programiranje je zasnovano na programskom jeziku Scratch.
Šta sve može da radi mBot? Mnogo toga – da zaobilazi prepreke, da prati putanju ili vas, da razlikuje boje, da se bori sa drugim robotima, da pronađe put iz lavirinta, da igra fudbal… Uostalom, nemojte da nam verujete na reč, pogledajte sledeći video.
LEGO Mindstorms
Kompanija LEGO je odavno poznata po istoimenim kockama. Kombinujući ih sa novim tehnologijama, napravila je Mindstorms robote. Najpre osmislite svog robota, sklopite ga od blokova koji vam stoje na raspolaganju, dodajte mu motore i senzore, a zatim sve to spojite sa programabilnim blokom, i počnite da programirate!
LEGO je napravio posebnu aplikaciju za PC i Mac računare, sa uputstvima za sklapanje i programiranje robota. Programiranje se odvija na sličan način kao kod programa Kodu Game Lab – da biste napravili jedan programski red, dovoljno je da na pravi način spojite blokove koji rade određene stvari. A ako vas zanima kakvi sve roboti mogu da se naprave korišćenjem ovog kompleta, predlažemo vam da posetite ovaj kanal.
Dash and Dot
Dash and Dot roboti su još jedan način da na jednostavan način zakoračite u programiranje. Iako su prvenstveno namenjeni deci, i oni koji su malo stariji mogu uz ove robote da nauče kako da programiraju. Programiranje se odvija u posebnoj aplikaciji, i zasnovano je na Guglovoj Blockly platformi, o kojoj je već bilo reči na našem blogu. Još jedan od aduta ovih robota je taj što nije potrebno bilo kakvo sastavljanje, pa oni koji su malo nestrpljivi, mogu odmah da prionu na programiranje.
Thymio
Premda nema mogućnosti mBot ili LEGO Mindstorms robota, ili dopadljivost dizajna Dash and Dot robota, Thymio je dobar način da mlađa deca načine svoje prve programerske korake. Glavni adut ovog robota je potpuno vizuelan način programiranja, koji od korisnika ne traži poznavanje stranih jezika. Pored toga, Thymio robot je već sastavljen, a svi potrebni senzori (daljina, svetlost, mikrofon, akcelerometar, temperatura) su već u njemu.
Robotis Dream
Iz Koreje nam stižu Dream kompleti, koji vam pružaju mogućnost da sastavite najrazličitije robote, a da potom postupno učite kako da radite sa njima. Kompleti su zamišljeni tako da vas vode od osnovnog do naprednijeg rada sa robotima. Kao i ostali roboti koje smo vam do sad predstavili, i roboti koje pravite delovima iz ovih kompleta sadrže senzore i motore.
Međutim, u poređenju sa ostalim robotima, programiranje Robotis Dream robota može da se odvija na nekoliko načina. Jednostavniji način bi bio nizanje pokreta koje želite da vaš robot izvede. S druge strane, složeniji način programiranja zahteva malo više kucanja programskih linija (u osnovi je programski jezik C++), što će se verovatno svideti onima koji od programiranja robota očekuju nešto više.
Robotis Bioloid
Još jedna serija robota kompanije Robotis. Bioloids roboti, reklo bi se, predstavljaju naprednije rođake robota iz Dream kompleta. Ovi roboti poseduju litijum-jonsku bateriju (sličnu onoj koja može da se nađe u mobilnim telefonima), žiroskopski senzor (omogućava robotu da održava ravnotežu dok hoda), senzore za daljinu, infracrveni senzor i infracrveni risiver, Wi-Fi modul, kvalitetne servo motore, i još mnogo toga. Bioloid roboti se programiraju kao i roboti iz Dream kompleta.
MOSS
Ako ne znate ama baš ništa o robotima (a ne znate ni odakle da počnete), ovo je pravi robot za vas. Možda nije dopadljiv, ali se (zahvaljujući magnetima) sklapa veoma jednostavno. Što se tiče programiranja, MOSS koristi programski jezik C.
Cubelets
Cubelets je nešto jednostavnija verzija MOSS robota. Roboti se sklapaju na isti način, spajanjem magnetnih blokova. Nama je bilo zanimljivo to da čak i način na koji je robot sklopljen utiče na njegovo ponašanje – samo sastavljanje robota je u neku ruku i njegovo programiranje. Ovo je omogućeno time što postoje tri grupe blokova: sense (senzori), think (logički), i act (motori, displej, i slično). Naravno, za one koji bi da svog Cubelets robota programiraju malo drugačije, tu je već pominjani Blockly.
Programming Control Starter Kit
Poslednji komplet koji vam danas predstavljamo takođe dolazi sa mnoštvom senzora i motora. Po onome što može da vam pruži, ovaj komplet je najsličniji LEGO Mindstorms i Robotis Dream kompletima. Programiranje se odvija pomoću posebne aplikacije, i koristi programski jezik C.
Ovo je bio samo deo kompleta pomoću kojih možete da učite kako da programirate robote. Nadamo se da ste među našim predlozima pronašli neki koji vam se dopao.
Naslovna fotografija: lego.com, robotis.com