Napravite sajt bez kucanja kôda

Ilustracija CSS programiranja

Napravite sajt bez kucanja kôda

U jednom od naših ranijih tekstova, govorili smo o HTML i CSS jezicima, i njihovom značaju za svaki sajt na internetu. Danas ćemo da saznamo na koje sve načine može da se napravi sajt – bez kucanja kôda – i nešto od stvari koje moramo da znamo pre nego što uskočimo u tu avanturu.

Određivanje svrhe i sadržine sajta

Pre nego što započnete sa izradom svog sajta, zapitajte se koja će biti njegova namena. Da li želite da napravite sajt kojim biste predstavili nešto što prodajete – na primer, uslužno pravljenje logoa, banera, introa za YouTube kanal? Možda ne nameravate da internet koristite za prodaju bilo čega, već samo želite da imate sajt na kome bi se našli vaši tutorijali, igre koje ste napravili, muzika koju ste snimili, ili nešto nalik tome, a smatrate da Facebook, Google+ ili YouTube ne mogu to da predstave onako kako ste zamislili. Ukoliko znate šta želite da imate na svom sajtu, možete da pređete na sledeći korak.

Skiciranje sajta i prikupljanje materijala

Znate šta želite da predstavite svojim sajtom, pa je potrebno da, makar i na papiru, skicirate kako bi sve to otprilike izgledalo – gde želite da se nađe meni, kuda će voditi linkovi koji će se naći u njemu, šta će se nalaziti na pojedinačnim stranama, na koji način ćete da rasporedite sadržaj na svakoj od stranica vašeg sajta, i tome slično. Skiciranje sajta je i dobar način da vidite koje to materijale (slike, tekstovi, video, vaše igre, i slično) morate da pripremite za postavljanje na sajt, i da procenite da li će im biti potrebna neka dodatna obrada. Na primer, da li je potrebno skratiti neki tekst,promeniti rezoluciju neke slike, postaviti video na YouTube, a na sajt samo odgovarajući embed kôd.

Završili ste skiciranje i pripremili materijale? Odlično, sad krećemo sa samim pravljenjem sajta!

Bez kucanja kôda

Niste baš vešti sa HTML i CSS? Pa, verovali ili ne, možete da napravite sajt, a da ne ukucate nijednu liniju kôda. Recimo, jedno od najjednostavnijih (mada i najneozbiljnijih) rešenja je da pokrenete Microsoft Word, OpenOffice Writer ili LibreOffice Writer, dodate tekst, slike, obojite pozadinu, i na kraju sve sačuvate kao html fajl. Međutim, ne preporučujemo vam ovakva rešenja, i to iz nekoliko razloga.

Prvi je taj što biste na ovaj način morali da stilizujete svaku stranicu pojedinačno – svaki put biste morali da određujete vrstu fonta, njegovu veličinu, boju, da postavljate meni, prateće i pozadinske slike, i tako dalje. Drugi razlog ima veze sa tim što ovi programi ipak nisu specijalno pravljeni tako da preko njih možete da pravite sajtove, pa stvaraju mnogo nepotrebnog kôda, koji se možda neće učitati u svakom browseru, ali će svakako povećati veličinu vaše stranice.

Online rešenja – website builderi

WordPress

Screenshot WordPress interfejsa

 

Ukoliko vam je zasmetalo to što se Adobe Muse plaća, nudimo vam drugo rešenje – WordPress. Preko ove web platforme možete potpuno besplatno da pravite svoje sajtove. Postoji mogućnost da to radite na svom računaru, mada apsolutnim početnicima preporučujemo da to rade online (na WordPress sajtu).

Prvi i osnovni korak (pošto napravite nalog na zvaničnom sajtu) je da odaberete i instalirate (na sajt, ne na vaš računar) pravu temu. Tema je  šablon koji određuje mnogo toga vezanog za vaš sajt – font koji će se primenjivati svuda na vašem sajtu, boje, animacije i efekte, raspored sadržaja, i još mnogo toga. Naravno, ako vam se ne dopadne tema koju ste odabrali, uvek možete da je zamenite, budući da na internetu postoji zaista mnogo kvalitetnih i besplatnih tema. Naravno, ukoliko promenite temu, možda ćete morati ponovo da raspoređujete neke od elemenata.

Za razliku od Adobe Muse, preko WordPressa možete jednostavno i da blogujete. Samo objavite novi post, a WordPress će voditi računa o tome kako će se ti postovi prikazivati, kako će stariji postovi biti pomerani objavljivanjem novih, i tako dalje. S druge strane, preko WordPressa u većini slučajeva nećete moći tako lako da menjate raspored elemenata na strani, pošto je to određeno temom.

Wix

 

Screenshot Wix interfejsa

Premda WordPress trenutno predstavlja jedan od najpopularnijih načina za brzu izradu sajtova, predlažemo vam da pogledate i alternative. Jedna od njih je Wix. Po svojoj prirodi, u pitanju je online website builder, kao i WordPress. Takđe, poput WordPressa, i Wix nudi šablone / teme, koje možete da upotrebite za svoj sajt.

Verovatno se sada pitate zašto biste uopšte uzimali u obzir Wix, ako je već isti kao WordPress. Prvi adut je Wixov ADI – sistem koji od vas traži da unesete najosnovjije podatke o tome šta će se naći na vašem sajtu, a onda veoma brzo napravi ceo sajt sa primerima kako će da izgleda sadržaj koji će se naći na vašem sajtu. Osim toga, Wix pruža mogućnost drag and drop dizajniranja izgleda svake strane na vašem sajtu, i mogućnost veoma jednostavne promene teksta i fonta koji ste dodali na svoj sajt.

Međutim, za razliku od WordPressa, promena teme povlači sa sobom i potrebu da se celokupan sadržaj sajta ponovo unosi, što može da bude vremenski zahtevan posao, ukoliko vam je sajt bogat raznovrsnim sadržajem. A ukoliko vam smetaju reklame koje će se pojavljivati na vašem sajtu, onda bi trebalo da razmislite o tome da pređete na plaćenu verziju Wix platforme.

Weebly

 

Screenshot Weebly interfejsa

Kao i prethodne dve platforme, i Weebly predstavlja online rešenje. Kada napravite besplatan nalog, i unesete adresu koju želite da ima vaš sajt, Weebly će vam ponuditi nekoliko tema, a na vama je da odaberete onu koja se najbolje uklapa u vašu zamisao o tome kako bi trebalo da izgleda sajt koji pravite.  Posle toga vam preostaje da jednostavno zamenite sadržaj teme onim koji ste pripremili za svoj sajt.

Početnicima će se Weebly verovatno dopasti više od Wixa i WordPressa, zbog nešto jednostavnijeg postavljanja i promene sadržaja. Za razliku od Wixa, promena teme ne povlači sa sobom i potrebu da se celokupan sadržaj sajta ponovo unosi, ali će u tom slučaju, kao i kod WordPressa, biti potrebno da se neki od elemenata dodatno podešavaju i dorađuju.

Zaključak

Naravno, postoje i drugi načini za izradu sajtova, a mi smo vam danas predstavili one najjednostavnije. Na ova rešenja morate da gledate iz svih uglova – njihovim korišćenjem dobijate jednostavnost u izradi sajta, ali za potpunu kontrolu nad konačnim izgledom ipak morate na savladate web jezike. A o tome će biti više reči u nekom od narednih tekstova. :)