Mogu li video igre da budu korisne za sve nas?

Computer games

Mogu li video igre da budu korisne za sve nas?

Većina roditelja na video igre gleda kao na nešto što je obično gubljenje vremena, i što je od koristi samo onima koji ih prave i prodaju. Da stvari budu još gore, video igre su dežurni krivci kad se dobiju loše ocene u školi, ili se ispolji agresivnost i vršnjačko nasilje kod dece. Pošto situacija nije baš najjasnija, i pošto neki krive, a drugi brane video igre, u pomoć nam pritiču oni čiji je posao ljudski mozak.

Naime, po ozbiljnim medicinskim istraživanjima, koje su sproveli nemački neurolozi, redovno igranje video igara izaziva promene u ljudskom mozgu. Neurolozi su sproveli eksperiment u kojem su 23 osobe dva meseca igrale igru Super Mario 64, po najmanje pola sata svakog dana. Snimanje mozga magnetnom rezonancom, koje je obavljeno posle dvomesečnog eksperimenta, dalo je zanimljive rezultate.

Istraživači su uočili da se prednji deo čeonog režnja povećao. Ovaj deo mozga je, između ostalog, zadužen za planiranje i organizacione sposobnosti. Pored njega, povećali su se i hipokampus (deo mozga zadužen za orijentaciju i prostorno snalaženje) i mali mozak (po postojećim saznanjima, zadužen za finu motoriku, odnosno precizno pomeranje naših ruku i prstiju). Sprovedeni eksperiment je pokazao da se naš mozak prilagođava i menja u skladu sa podsticajima koje dobija iz spoljašnjosti, bili oni iz video igara ili stvarnog sveta.

Po drugim istraživanjima, čije je rezultate još 2009. godine objavio časopis Nature, igranje akcionih video igara poboljšava deo našeg vida koji je zadužen za prepoznavanje nivoa kontrasta. S druge strane, jedno kanadsko istraživanje, čije je rezultate objavio Njujork Tajms, tvrdi da igranje akcionih igara poboljšava vid kod onih (mlađih) gejmera, koji su igrali video igre ukupno 10 sati, u periodu od mesec dana.

Pored bioloških, postoje i društveno-psihološke posledice igranja igara. Za razliku od vremena kada je prosečan igrač bio okrenut samostalnom igranju igara, sveprisutnost interneta, i popularnost igara kao što su World of Warcraft, League of Legends, Minecraft, Counter Strike, i serijala igara FIFA i PES, doveli su do toga da se sve više igrača okreće online igranju. Igranje sa drugim, ljudskim protivnicima, podstiče takmičarski duh, i uči nas upornosti.

No, i pored svega ovoga, psiholozi su i dalje podeljeni oko toga da li igranje nasilnih video igara vodi porastu nasilja među decom i mladima. Kao i uvek, na roditeljima je da procene da li će svojoj deci zabraniti igranje video igara, ili ga samo vremenski ograničiti. Ili će, možda, odlučiti da se priključe svojoj deci.

Za kraj današnjeg druženja, pogledajte na koji način video igre mogu da pomognu starijima među nama. :)

Naslovna fotografija: Wikipedia. Autor: Wolfgang Lonien.