Koje su veštine potrebne detetu da bi bilo spremno za polazak u školu?

Veštine potrebne za polazak u školu

Koje su veštine potrebne detetu da bi bilo spremno za polazak u školu?

Često se roditelji uspaniče pred polazak deteta u školi, kako će se snaći, da li će naučiti da piše i da čita ili će zaostati za svojim drugarima? Iz tog straha da dete ne zaostane roditelji forsiraju da se pre škole nauči čitanje, pisanje, računjanje.. Ove veštine dolaze brzo ako je dete naučeno da pre svega pažljivo sluša, da bude odgovorno i emocionalno zrelo.

Zato, roditelji, ne trebate toliko brinuti o tome da li će vaše dete naučiti brzo da piše i čita, predškolsko je tu da se pobrine za tu pripremu, jer mnogo je teže ispravljati dete za nešto što je naučilo pogrešno. I nema potrebe forsirati decu pre vremena. Osim ako sama ne pokažu interesovanje.

Razvijanje pažnje

Ono što je bitno da roditelji nauče decu pre nego što pođu u školu jeste da znaju da održavaju pažnju, da imaju razvijen govor, pamćenje i dobru prostornu orijentaciju. Takođe, bitno je da dete može razlikovati oblike, boje, vremenske pojmove, značenje simbola – to zajedno čini intelektualnu spremnost budućeg đaka.

Da bi se to postiglo bitno je da deci čitate kratke priče, bajke, basne i da tražite da vam iste prepričaju i odgovore na određena pitanja, ili da nacrtaju neki crtež iz sadržaja priče. Zahtevajte da se dete izražava ispravnim i potpunim rečenicama, izražajno.

Da bi se poboljšala pažnja kod deteta ispitajte dete da vam detaljno opisuje slike, uočava detalje i pronalazi skrivene predmete na crtežu. Za koordinaciju pokreta očiju neka dete slaže neke sitne predmete kao što su na primer perlice raznih oblika i veličina, neka sortira male predmete po veličini..

Potrebno je da dete razume i koristi pojmove koji izražavaju suprotnosti, pojmove koji označavaju osobine predmeta živih bića, pojmove koji označavaju relacije kao što su: gore-dole, levo-desno, malo-veliko, blizu-daleko i slično.

Emocionalna zrelost

Kada je dete emocionalno zrelo onda zna da se ponaša u određenim nepredviđenim situacijama i kontroliše emocije. Tolerantno je i to omogućava da istraje u učenju, prihvata uspeh i neuspeh i nosi se sa tim osećanjima. Razlikuje šta je dobro a šta je loše. Kada je dete emocionalno nezrelo lako gubi motivaciju za učenje, ne kontroliše svoje postupke i zato će slabo podnositi školsku disciplinu.

Zato je veoma bitno da se deca nauče da budu samostalna i odgovorna. Dete tada već treba da zna da samo vezuje pertle, da se samo oblači, sprema svoju sobu i učestvuje u ostalim kućnim aktivnostima.

Socijalna zrelost

Kada je dete socijalno zrelo, biće snalažljivo u društvu i lako će sklapati prijateljstva. Spremno je za saradnju, prihvata pravila i autoritet i lako se adaptira na nove situacije, pa i na sami polazak u školu.

Lepo ponašanje, maniri, poštovanje prema sebi i prema drugima su osobine socijanle zrelosti, i znajte da deca uče po ugledu na vas.

Razgovarajte sa decom o školi, pričajte im o svojim iskustvima na šaljiv način, zajedno birajte pribor za školu i pomozite im pri organizaciji. I zaista je bitno da se dete druži, da provodi leto u igri sa svojim vršnjacima bez konstantnog pristustva mame i tate. Tako će postepeno razvijati samostalnost i biće spremno za novi početak.

Na kojim veštinama vi radite sa decom i koje metode primenjujete?