Blender tutorijali – Kliker

blender-tutorijali-kliker

Blender tutorijali – Kliker

Blender tutorijali kliker clanak29a

Danas ćemo da vas naučimo kako da napravite 3D model klikera. U ovom tutorijalu ćemo koristiti Blender, program za pravljenje 3D modela. Ukoliko nemate ovaj program, možete da ga preuzmete sa zvaničnog sajta. Kada ga instalirate, potrebno je da promenite funkciju levog i desnog klika, kako biste mogli da pratite uputstva u ovom tutorijalu. Najpre kliknite na opcijuFile, a zatim na User Preferences.

Blender tutorijali kliker clanak29b

Otvoriće vam se novi prozor. U tom prozoru kliknite na Input (strelica 1 na sledećoj slici), a zatim, u levom delu prozora, na Left (strelica 2 na sledećoj slici). Na kraju kliknite na Save User Settings (strelica 3 na slecećoj slici), kako biste sačuvali ova podešavanja.

Blender tutorijali kliker clanak29c

Pošto smo podesili levi klik, kliknućemo na padajući meni koji se nalazi pri vrhu i sredini ekrana, i u kojem piše Blender Render. Kada se meni otvori, izabraćemo Cycles Render.

Blender tutorijali kliker clanak29d

Zatim ćemo da obrišemo kocku koja se nalazi u sredini ekrana, i to tako što ćemo da kliknemo na nju, a zatim da pritisnemo Delete na tastaturi, i da kliknemo na Delete, koje se bude pojavilo. Kada obrišemo kocku, dodaćemo sferu, odnosno loptu, koja će poslužiti kao kliker. To radimo tako što istovremeno pritisnemo tastere Shift i A, i iz menija koji se bude pojavio biramo Mesh, a potom UV Sphere.

Blender tutorijali kliker clanak29e

Kada smo dodali loptu, potrebno je da u Blenderu podesimo materijale, kako bismo stvorili utisak da je napravljena od stakla, i da podseća na kliker. To radimo tako što u desnoj strani ekrana, u donjem od dva raspoloživa prozora, kliknemo na ikonu crveno-crnog kruga, kao na sledećoj slici. Ukoliko ne vidite ovu ikonu, usmerite strelicu miša na granicu između prozora u kome se vidi naša lopta, i prozora koji je prikazan na sledećoj slici, i kada se strelica miša promeni u dve strelice okrenute u suprotnim pravcima, pritisnite i držite levi klik miša, i polako pomerite miš u levo.

Blender tutorijali kliker clanak29f

Kada smo kliknuli na ikonu crveno-crnog kruga, pojaviće se meni za izbor materijala. Kliknućemo na New, čime ćemo da dodamo novi materijal.

Blender tutorijali kliker clanak29g

Pošto smo dodali novi materijal, potrebno je da odredimo kako će da izgleda. Da bismo to uradili, moramo da kliknemo na Diffuse (nalazi se odmah iznad belog pravougaonika), i da, iz menija koji se pojavi, levim klikom izaberemo Mix Shader.

Blender tutorijali kliker clanak29h

Kada kliknemo na Mix Shader, u delu prozora u kojem se trenutno nalazimo, pojaviće se sledeći meni.

Blender tutorijali kliker clanak29i

Kliknućemo na prvi tekst None, i izabraćemo Diffuse BSDF, a zatim na drugi tekst None, i izabraćemo Mix Shader.

Blender tutorijali kliker clanak29j

Zatim ćemo opet kliknuti na None, i izabrati Glass BSDF, a onda i na drugo None, i opet izabrati Glass BSDF. Podesićemo vrednosti tako da budu iste kao na sledećoj slici.

Blender tutorijali kliker clanak29k

Sada ćemo, pritiskom na CTRL i S, da sačuvamo sve što smo do sada uradili, kako ne bismo izgubili dosadašnji rad, u slučaju da Blender iznenada prestane sa radom. Fajl ćemo nazvati klikeri.blend.

Blender tutorijali kliker clanak29l

Kada sačuvamo fajl, vratićemo se u prethodno radno okruženje. Ako pritisnemo F12, videćemo da naš kliker još uvek ne izgleda onako kako bi trebalo. Jedna od stvari koja mu nedostaje jeste pero, koje se obično nalazi u svakom staklenom klikeru. Pero dodajemo na sledeći način. Istovremeno pritisnemo tastere Shift i A, a zatim, iz menija koji se pojavi, izaberemo Mesh, pa onda Plane.

Primetićete da nam kliker zaklanja pero. Da bismo mogli da nesmetano oblikujemo pero, i da mu dodamo teksturu, moramo najpre da nekako uklonimo kliker. U Blenderu imate tu mogućnost da, kao u Photoshopu, privremeno sakrijete ono što vam u nekom trenutku smeta, ili vam trenutno nije potrebno. Usmerite strelicu ka gornjem desnom delu ekrana, i kliknite na ikonu oka koja se nalazi iza teksta Sphere.

Blender tutorijali kliker clanak29n

Kada sakrijemo kliker, kliknućemo na kvadrat od kojeg ćemo da pravimo pero, a zatim ćemo da pritisnemo taster Tab, da bismo prešli u Edit mode, u kojem ćemo da podešavamo obilik pera. Kada pređemo u Edit mode, najpre ćemo da pritisnemo taster 5 na numeričkoj tastaturi (to su brojevi na desnoj strani tastature), a potom taster 7, takođe na numeričkoj tastaturi. Ovo smo uradili da bismo promenili pogled na naše pero, odnosno da bismo prešli u pogled iz ptičije perspektive (gledanje odozgo na dole).

Blender tutorijali kliker clanak29o

Pritisnućemo taster A, da sklonimo selekciju sa našeg pera. Zatim ćemo istovremeno pritisnuti tastere CTRL i R, i usmerićemo strelicu ka gornjoj strani pera (ona na koju pokazuje zelena strelica). Kada se pojavi uspravna roze / ljubičasta linija, pomerićemo točkić na mišu na gore, sve dok se ne pojave tri takve linije. Kada se pojave, pritisnućemo levi klik dva puta.

Blender tutorijali kliker clanak29p

Krenućemo u oblikovanje pera. Ako je bilo šta na našem kvadratnom peru obeležemo žutom bojom, pritisnućemo taster A, da uklonimo selekciju. Zatim ćemo pritisnuti taster B. Kada strelica miša postane krstić iz kog izlaze isprekidane linije, pritisnućemo i držati levi klik, a zatim ćemo da pomeramo miša, tako da obuhvatimo samo krajnju desnu stranicu kvadrata. Zatim ćemo opet pritisnuti taster B, i obeležićemo levu stranicu. Kada su obe stranice obeležene žutom bojom, pritisnućemo taster S, da smanjimo obe stranice, tako da izgledaju kao da su zašiljene.

Blender tutorijali kliker clanak29q

Sledeći korak u pravljenju pera, jeste pomeranje svake od spoljašnjih stranica – levu ćemo da poguramo još malo u levo, a desnu još malo u desno. To radimo tako što najpre pritisnemo taster B, a zatim obeležimo desnu stranicu, a zatim kliknemo i povučemo crvenu strelicu koja pokazuje u desno. Zatim pritisnemo taster A, da sklonimo obeležavanje sa ove stranice. To isto uradimo i sa levom stranicom, samo što nju pomeramo u levo. Kada završimo sa pomeranjem stranica, pritisnemo taster A, tako da nijedna stranica nije obeležena.

Blender tutorijali kliker clanak29r

Potpuno isto uradimo i sa levom i desnom unutrašnjom stranicom – smanjimo ih, ali tako da budu veće od spoljašnjih, i pomerimo ih tako da budu udaljene od središnje stranice.

Blender tutorijali kliker clanak29s

Sada ćemo da sredimo središnji deo pera. Najpre ga obeležimo, koristeći taster B, a zatim ga rotiramo po z-osi. Rotiranje obavljamo tako što prvo pritisnemo taster R, a onda i taster Z, i sporim pomeranjem miša, zarotiramo središnju stranicu.

Blender tutorijali kliker clanak29t

Da bi naše pero bilo zaobljeno, moramo da dodamo Subdivision surface modifikator. Najpre strelicu miša usmerimo u desni deo ekrana, u kojem smo birali materijale za kliker. Umesto da ponovo kliknemo na materijale, kliknućemo na ikonu francuskog ključa, koja se nalazi dva mesta ispred materijala. U padajućem meniju biramo Subdivision Surface, i podesimo vrednosti na 2 i 2.

Blender tutorijali kliker clanak29u

Sledeći korak je dodavanje teksture. Da bismo to mogli da uradimo, najpre moramo da dodamo materijal za pero. To radimo tako što kliknemo na ikonu crveno-crnog kruga, a zatim na New. Zatim kliknemo na tačku koja se nalazi desno od belog pravougaonika, i biramo Image Texture.

Blender tutorijali kliker clanak29v

Kao teksturu ćemo koristiti sliku koju smo preuzeli sa ove adrese. Pored ove, možete koristiti bilo koju drugu sliku (sa Google pretrage, na primer), ali će se, u tom slučaju, vaše podešavanje teksture razlikovati od onog koje prikazujemo u ovom tutorijalu. Preporučujemo vam da prilikom preuzimanja, smestite sliku na desktop, kako biste je jednostavnije pronašli.

Teksturu dodajemo klikom na dugme Open, u prozoru sa materijalima. Kada se otvori prozor za izbor slike (teksture), u levom delu ekrana, otprilike po sredini, videćete deo u kojem piše System Bookmarks, i ispod njega My Documents i Desktop. Kliknite na Desktop, a zatim duplim klikom dodajte sliku koju ste preuzeli sa interneta.

Sledeći korak u dodavanju teksture jeste prelazak u UV Editing režim rada. To radite kao na sledećoj slici.

Blender tutorijali kliker clanak29w

Ekran će vam se podeliti na dva dela. U desnom delu ekrana nalazi se prikaz onog objekta na koji dodajete teksturu, a u levom delu ekrana se odvija dodavanje teksture. Pomerite strelicu miša u desni deo ekrana, i pređite u Edit mode, ukoliko već niste u njemu. Pritisnite taster 7 na numeričkoj tastaturi, da biste promenili pogled. Zatim pritisnite taster A, da biste obeležili celo pero, a onda taster U. U meniju koji se pojavi, odaberite Project From View. Primetićete da se u levom delu ekrana pojavilo nešto nalik na mrežu. To je raspakovano pero, na koje primenjujemo teksturu.

Blender tutorijali kliker clanak29x

Teksturu dodajemo kao kod materijala – u levom delu ekrana, na samom dnu, nalazi se dugme na kojem piše Open. Kliknućemo na njega, i dodati istu sliku koju smo dodali kod materijala. Da bismo videli kako izgleda naša tekstura, preći ćemo u desni deo ekrana, i kliknuti na krug pored teksta Edit Mode (nalazi se na samom dnu ekrana). U meniju koji se otvori, biramo opciju Texture (crveno-beli krug). Ako nismo zadovoljni izgledom teksture, preći ćemo u levi deo ekrana, i kombinacijom tastera S i X, ili S i Y menjati veličinu raspakovanog pera, sve dok tekstura ne dobije izgled koji nam deluje ispravno.

Blender tutorijali kliker clanak29y

Pošto smo dodali teksturu na pero, vreme je da se vratimo na prvobitni ekran, i da smestimo pero unutar klikera. Najpre pritisnemo taster Tab, da izađemo iz Edit moda. Zatim kliknemo na zatvoreno oko u gornjem desnom delu ekrana, kako bismo vratili prikazivanje klikera. Pošto naš kliker deluje kockasto, na njega ćemo primeniti isti modifikator koji smo primenili na pero – Subdivision Surface.

Najpre kliknemo na kliker, a onda na ikonu francuskog ključa, koja se nalazi u gornjoj polovini ekrana, sa desne strane. Levim klikom na Add Modifier otvorimo padajući meni, i izaberemo Subdivision Surface. Stavimo da oba broja budu 2. U levom delu ekrana, otprilike pri sredini, kliknemo na dugme Smooth. Naš kliker je sada mnogo bliži pravom klikeru.

Blender tutorijali kliker clanak29z1

Naš kliker je sada mnogo bliži pravom klikeru. Pritiskom na taster Z prelazimo u žičani (wireframe) mod, koji će nam pomoći da podesimo veličinu pera, i da ga smestimo unutar klikera. Kombinovanjem smanjivanja, pomeranja, i rotacije, podešavamo pero.

Blender tutorijali kliker clanak29z3

Izlazimo iz žičanog moda ponovnim pritiskom na taster Z. Sada je potrebno da dodamo pod i podesimo osvetljenje. Pod dodajemo istovremenim pritiskom na tastere Shift i A. Iz menija koji se pojavi, biramo Mesh, a zatim Plane. Levim klikom na plavu strelicu, spuštamo pod ispod klikera, a pritiskom na taster S, povećavamo ga, ali ne previše. Dok je pod obeležen, preći ćemo u Edit Mode, pritiskom na taster Tab. Preko tastera A uklanjamo obeležavanje poda, a preko tastera B obeležavamo gornju stranicu poda.

Blender tutorijali kliker clanak29z2

Pod ćemo da razvučemo tako da podseća na savijen list papira. To radimo da bismo postigli bolje efekte kod osvetljenja. Dok smo u edit modu, i dok je gornja stranica obeležena, pritisnućemo taster E, i izvući nastavak poda. Ponavljamo postupak sve dok ne dobijemo oblik savijenog papira. Na kraju dodajemo Subdivision Surface modifikator (vrednosti su 3 i 3).

Blender tutorijali kliker clanak29z4

Ostalo je još da podesimo osvetljenje. Pritiskom na taster Tab izlazimo iz Edit moda. Najpre ćemo da obrišemo postojeće osvetljenje. To činimo tako što levim klikom obeležimo lampu (crna tačka sa sitnim tačkama oko nje), a zatim pritisnemo taster Delete (ili Del). Sada moramo da dodamo drugi izvor svetlosti. Kao svetlo ćemo koristiti râvan (plane), koju dodajemo preko Shift i A, Mesh, Plane. Izvući ćemo je iznad klikera, a onda ćemo da je zarotiramo tako da je nagnuta ka klikeru. Pored toga ćemo je povećati, i pomeriti sa desne strane klikera.

Blender tutorijali kliker clanak29z5

Zatim prelazimo u materijale, i klikom na New, dodajemo novi materijal. Klikom na Diffuse BSDF, otvaramo meni, i u meniju biramo Emission.Strength podešavate u zavisnosti od toga gde vam se nalazi osvetljenje. U našem slučaju, odgovarajuća vrednost je 2.

Blender tutorijali kliker clanak29z6

Poslednji korak je podešavanje svega što je potrebno za renderovanje, odnosno iscrtavanje našeg klikera.

Prvo moramo da podesimo mesto kamere. Da biste videli gde tačno gleda vaša kamera, pritisnite taster 0 na numeričkoj tastaturi. Ukoliko niste zadovoljni njenim mestom, pomerajte je preko crvene, zelene i plave strelice, sve dok ne nađete mesto kojim ste zadovoljni.

Sledeći korak je podešavanje parametara za renderovanje. U redu u kojem se nalazi ikona za izbor materijala, nalazi se i ikona foto-aparata (prva u redu). Pošto kliknemo na nju, podesimo sve parametre da budu kao na sledećoj slici (sve osim direktorijuma – preporučujemo vam da izaberete vaš desktop). Pošto ste sve podesili, potrebno je da kliknete na dugme Render. U zavisnosti od konfiguracije vašeg računara, renderovanje slike klikera može da potraje. Našem računaru bilo je potrebno oko 6 minuta da završi sa renderovanjem.

Blender tutorijali kliker clanak29z7

Kada računar završi sa renderovanjem, potrebno je da sačuvate sliku. To radite pritiskom na taster F3, i ukucavanjem imena slike. Kada slici dodelite neko ime, pritisnite taster Enter, ili kliknite na Save as Image. Ukoliko mislite da je slika lošeg kvaliteta (previše zrnasta), povećajte broj semplova sa 50 na, recimo, 250 ili čak 500. Međutim, imajte na umu to da će povećanje ovog broja voditi povećanju vremena potrebnog za renderovanje slike klikera. Nadamo se da vam se dopao današnji tutorijal. :)