Kako motivisati dete za učenje
Svi želimo da naše dete bude marljivo, da ulaže napor i prihvata izazove i shvata značaj upornosti. Nekada je lako motivisati dete da uči a nekada je to zaista pravi problem.
Često kada detetu nedostaje motivacija, odrasli pribegavaju nagradama, kako bi se dete pokrenulo. Naravno, to će privremeno rešiti problem. Međutim takva motivacija može biti i ogromna mana. Nagrada može značiti da taj zadatak i nije obavezan. Dete onda prihvata da nagrada nije vredna truda i neće završiti svoj zadatak. Česta primena nagrade kod deteta može probuditi pregovarački stav. To je onaj trenutak kada vas dete pita: “Šta ću dobiti ako to uradim”? Pre svega bitno je da izgradite dobar odnos sa vašim detetom, odnos u kojem će dete imati slobodu da iskaže svoje zadovoljstvo, ili nezadovoljstvo a vi ste tu da ga usmerite i podržite.
Ostvari dobru komunikaciju sa detetom
Komunikacija sa detetom je veoma bitna. Često će dete želeti da vam se obrati i ono što je bitno jeste da prepoznate taj trenutak i da adekvatno odgovorite. Komunikacija jeste način da razumete svoje dete i da u njegovom životu imate više udela. Na taj način proći ćete kroz sve njegove faze odrastanja i moći ćete sa njim da podelite njegove probleme i nedoumice. Pružite svom detetu osećaj da u vama može pronaći podršku i sigurnost. Važno je zameniti loše navike kritikovanja, prigovaranja, pretnji i potkupljivanja deteta. Umesto toga bitno je dete podržavat, ohrabrivati, poštovati i verovati u njegove sposobnosti da će savladati i uspeti u onome što želi. Detatu je za salvadavanje problema potrebna podrška, ohrabrenje i poverenje. Ta podrška ne treba da bude samo na rečima. Nije dovoljno samo reći detetu “ti to možeš”, osim toga potrebno je saslušati u čemu je problem i zajedno sa detetom potražiti rešenja. Čim dođe do toga da vidite da dete može samo, treba ga pustiti.
Realnost umesto perfekcionizma
Mi odrasli često izgovaramo reči za koje nismo ni svesni da su zapravo kritika. Ponovo si isprljao majicu. Kada planiraš da odradiš domaći zadatak i td. Te reči nisu izgovorene sa lošom namerom, ali kada se one često ponavljaju, dete ih doživljava mnogo ozbiljnije nego što to sam roditelj misli. Dete može stvoriti sliku da šta god da uradi nije dovoljno dobro. I zato će se plašiti da se otvori ili će postati demotivisano za napredovanje. Deca koja imaju utisak da nikada nije dovoljno dobro, da je četvorka loša ocena i dobro poznato pitanje: Zašto nisi dobio 5 tako ti je malo trebalo..uglavnom se završi tako što deca postanu potpuno demotivisana za učenje i rad, jer izgledi su takvi da svakako neće biti dovoljno dobri. Perfekcionizam vodi prema depresiji, jer kako dete raste ni sa jednim svojim uspehom neće biti zadovoljno.
Primer vredi više od reči
Deca koja vole učenje uglavnom žive u domovima u kojima se znanje ceni, roditelji dopuštaju pitanja, različita mišljenja i intelektualne rasprave. Takvi roditelji vole kada dete traži odgovore, traži objašnjenja, daje svoje mišljenje koje može biti drugačije. Rasprava se razlikuje od svađe i ceni se dobar argument. Dete se oseća stimulisano uz roditelje koji čitaju, slušaju zanimljive razgovore i sami onda mogu izneti svoje stavove jer znaju da će biti ozbiljno saslušani.
Podstičite učenje sa razumevanjem
Učenje napamet jeste jedno dosadno i besmisleno učenje. Podstičite dete da postavlja pitanja zašto je to tako, kako je do toga došlo i da jednostavno nađe smisao u tome što uči. Treba pomoći detetu da nađe korisnost u tome što uči. Deca treba da pronađu odgovor, roditelj je tu samo neko ko pomaže, pogura kada zapne i opet pusti dete da samostalno ide dalje. Naravno, škola nije sve u životu. Ne treba se usmeriti samo na uspeh i ocene, jer pored škole tu su prijatelji, simpatije, vreme za zabavu. Treba se posvetiti i tim stvarima. Sa detetom je bito razgovarati i o tome. Koju je igricu igrao kod svog drugara i zašto je toliko zabavna. Bitno je održavati odnos poverenja sa detetom, ne samo kada su ocene u pitanju i kada su tu sve petice, već se posvetiti i drugim stvarima..filmu, muzici, razonodi uopšte. Slušajući te “obične” teme pokazujemo detetu da nam je stalo do njega i dete će zato uvek potražiti pomoć kada mu je potrebno.