Programi pomoću kojih deca mogu da uče programiranje

Scratch 2 - Screenshot igre

Programi pomoću kojih deca mogu da uče programiranje

Možda ste već razmišljali o tome da Vaše dete počne da uči da programira, ali ne znate odakle bi trebalo da krene. U današnjem tekstu Vam predstavljamo nekoliko načina na koje Vaše dete može da načini svoje prve programerske korake. I to potpuno besplatno. :)

Scratch

Scratch 2 - Screenshot igre

O Scratchu smo već govorili u jednom od naših prethodnih tekstova. Ovde ćemo samo da pomenemo da je reč o jednom od najpopularnijih i najjednostavnijih načina za učenje logike koja stoji iza programiranja igara. Pored toga što programiranje predstavlja vizuelno – programira se putem blokova – Scratch poseduje i podršku za veliki broj svetskih jezika. Ukoliko Vaše dete ne poznaje dovoljno dobro engleski jezik, ne brinite. Celokupan interfejs programa može da se prikazuje i na srpskom jeziku.

Scratch je namenjen deci starosti 8-16 godina, mada u njemu mogu da se okušaju i oni koji su nešto stariji. Ako ste poželeli da učite programiranje zajedno sa svojom decom, Scratch može da Vam pomogne u tome.

 

Blockly

Blockly - Screenshot jednostavnog programa

Blockly je Guglov način da pomogne svima onima koji žele nešto više od blok programiranja. Poput Scratcha, i Blockly koristi programske blokove. Ono što ga čini različitim od Scratcha, jeste da pokazuje prave linije kôda koje stoje iza spajanja blokova. Želite da vidite kako program Vašeg deteta izgleda u JavaScript, Python, ili PHP? Ništa lakše – samo odaberite željeni programski jezik u gornjem desnom delu Blockly ekrana. Ovo ga čini dobrim rešenjem za nešto stariju decu, koja žele da nauče da kucaju programske linije.

 

Alice

Alice 3D - Screenshot

Alice predstavlja programsko okruženje u kojem Vaše dete može da napravi 3D igru. Kao i prethodna dva okruženja, i Alice koristi blok programiranje. Pored toga, Alice nas uči i nekim naprednijim stvarima kao što su objektno orijentisano programiranje, rad sa 3D modelima i kamerom, veće oslanjanje na programiranje metoda, i slično. Da biste mogli da programirate u ovom okruženju, najpre morate da preuzmete i instalirate program sa zvaničnog sajta.

Pošto se u ovom okruženju obrađuju neke naprednije ideje, Alice se preporučuje deci starijoj od 10 godina.

 

Kodu Game Lab

Kodu Game Lab - Screenshot

Budući da je o ovom programu već bilo reči na našem blogu, na ovom mestu ćemo da pomenemo da je Kodu Game Lab od samog početka u programu redovne i promotivne nastave u školici programiranja „Smile“. Razlozi za to su više nego očigledni – 3D okruženje, intuitivno vizuelno programiranje, dopadljiv i jednostavan korisnički interfejs, i nepostojanje jezičkih barijera. Sve ovo ga čini veoma dobrim rešenjem za svu decu stariju od 6 godina.

Ono što je zajedničko svim programima koje smo danas predstavili jeste da predstavljaju odličan način da se deca upoznaju sa osnovama programiranja. Ukoliko se odluče da se oprobaju u bilo kojem od njih, načiniće prvi korak ka razumevanju i učenju programiranja. Programi se možda neće odmah ponašati onako kako deca od njih to očekuju, što može da deluje obeshrabrujuće, jer ne daje trenutna rešenja. Zato je veoma važno da deca budu istrajna u svom učenju, i da pokušaju da razlože svaki prepreku, kako bi mogli da utvrde u čemu je problem.